Altcoin, Gem Coin, Memecoin, Token, Coin Dolandırıcılarından ve Sahte Projelerden Nasıl Korunabiliriz? (Honeypots, Rug-pulls, ve Scams!) Bölüm 2

How to Avoid Honeypots, Rug-pulls, and Other Scams! Part 2

Kripto para dolandırıcılığı kripto dünyasında her gün oluyor ve binlerce hatta onbilerce kullanıcıyı etkiliyor.

Bu yazının 1. bölümünde, yatırımınızın için Coin’in durum tespitinin öneminden bahsedeceğiz. Bir Coin’in gerçekliğini araştırmak ve de Sağlam bir yatırım yaptığınızı anlamak için kullanılabilecek TokenSniffer ve BscScan/Etherscan gibi bazı önemli araçlardan bahsediyoruz.

Bu makalenin birinci bölümünü okumadıysanız, birçok harika bilgi içerdiğini için önce onu okumanızı öneririz. 1. Bölüm.

Bölüm 2 ‘de, PancakeSwap ve UniSwap gibi DEX’lerde, yeni belirteç sürümleriyle işlem yaparken dolandırıcılığı tespit etmek ve önlemek için uygulayabileceğiniz bazı araçlara, fikirlere ve stratejilere daha derinlemesine bakacağız.

Sahte Token’ lar

Satın alınacak en iyi yeni kriptoyu ( Coin ) ararken, tüm Coin ‘lerine bakış açınız, aksi kanıtlanmadıkça bunun bir aldatmaca olduğunu düşünmek olmalıdır, çünkü yeni olan bütün küçük & büyük Coin’lerin büyük çoğunluğu muhtemelen dolandırıcı & Sahte olacaktır. Bu nedenle, yeni jetonların %99’unun dolandırıcılık olacağını ve çoğu projenin sadece cüzdanınızdan paranızı çekecek dolandırıcı Coin ‘ler olduğunu varsayma zihniyetini benimsemek en güvenlisidir.

Yeni kripto para birimi ( Coin ) lansmanı her zaman heyecan vericidir, ancak kripto kullanıcıları için son derece tehlikeli olabilir. Hızlı ve kolay para, bazı geliştiricilerin ve kripto dolandırıcılarının sık sık yeni Coin ‘ler ve madeni paralar yayınlamasının nedenidir. Bu yüzden Sahte & dolandırıcı geliştiricileri için büyük kazançlar sağlayabilmek çok kolaydır.

Bu nedenle, yatırım yapmadan önce HER ZAMAN! gerekli araştırmayı yapın!

Sözleşmeleri ( Contracts ) İncelemek için Birkaç Araç ;

Some More Tools to Examine the Contracts

Token & Coin sözleşmesi ( contract ) AKA “akıllı sözleşme”, temel olarak Token & Coin nasıl çalıştığının kurallarıdır. Dolandırıcılar, Mint işlevleri veya satış yeteneğini sınırlama (honeypots) gibi her türlü kötü “işlevi” bu sözleşmelere yazabilir.

Kontrol etmek için mükemmel bir araç BSCheck– Kullanımı kolay ve ücretsizdir, Token & Coin sözleşme ( contract ) adresini web sitelerine yapıştırmanız yeterlidir; istenen sözleşmede ( contract ) bir sağlık kontrolü yapar ve olası sorunlar hakkında sizi uyarır.

BSCheck

BSCheck (http://www.bscheck.eu) Yaygın ve muhtemel Dolandırıcılık & Sahtecilik hileleri aşağıda belirtilmiştir.

 • Honeypot code: Yalnızca belirli cüzdanların ( GELİŞTİRİCİ CÜZDANLARIN ! ) satılmasına izin verilip verilmediğini algılayacaktır.
 • Sözleşme Sahipleri ( Contract owner ) : Eğer bir sözleşme sahibi varsa, bu kişi kodu istediği zaman değiştirebilir. Sözleşmenin mülkiyetinden feragat etmek, Sözleşme sahibinin hileli bir şey yapmadığını göstermenin yaygın bir yoludur.
 • Geliştirici Cüzdan bilgisi: Geliştiriciler ve ekip üyeleri Token & Coin arzının ne kadarını elinde tutuyor? Bu önemlidir, çünkü tokenlerin büyük bir yüzdesine sahiplerse, tokenlerini pazarda satarak, potansiyel olarak projeyi “Rug Pulls” yapabilirler.

NOT– Geliştiricilerin ve ekip üyelerinin Token & Coin ‘lerin büyük bir kısmına sahip olması her zaman bunun bir dolandırıcılık olduğu anlamına gelmez, ancak dikkat edilmesi gereken önemli bir şeydir.

Sözleşmeyi Kendiniz Araştırın ve İnceleyin

BscScan veya Etherscan’e gidin ve sözleşme kaynak kodunu kontrol edin

Manually Examine the Contract

Kontrol etmek isteyeceğiniz ilk şey Derleyici Sürümü (Compiler Version) ‘dür – ÇOĞU dolandırıcılığın daha eski bir derleyici sürümü ( Older Compiler Version) olacaktır, genellikle “v0.5.17” (BEP-20 belirteçleri için).

Note: Gelecekte bunun değişebileceğini unutmayın, dolandırıcılıkların eski derleyici sürümlerini kullanıyor olabileceğini unutmayın. Ayrıca, en yeni veya daha yeni bir derleyici sürümünde yapılmış olması, bunun bir aldatmaca olmadığı anlamına gelmez!

Yukarıdaki resimde görebileceğiniz gibi, PUG_DADDY v0.6.12’yi kullandı, ancak bunun bir dolandırıcılık olduğu ortaya çıktı.

Dolandırıcılık Token & Coin ‘leri genellikle v.0.5.17 ( %100’ü dolandırıcılık olabilir ) ve v.0.6.12 ( %90 dolandırıcılık olasılığı ) dolandırıcılık sözleşmelerinde bulunan en yaygın sürümlerdir. Bu derleyici sürümleriyle bir Token & Coin görürseniz, bunlardan kaçının!

Sözleşme ( Contract ) Adresi Yoluyla Manuel olarak aramak

Sözleşmeyi ararken yazmanız gereken ;

 • function mint”

Mint() işlevi ( The mint() function ), sözleşme sahibinin istediği zaman yeni Token & Coin oluşturmasına olanak tanır. Bu, örneğin ödüller veya çiftçilik ( rewards or farming ) seçenekleri olan bazı meşru ( doğru ) projeler için gerekli olabileceğini unutmayın.

Manually Search Through the Contract
 • Kendi kendini imha etme ( selfdestruct ) (bu daha az yaygın bir işlevdir ve sağlamlığın gelecekteki kullanıma sunulmasında büyük olasılıkla kaldırılacaktır)

Kendi kendini imha etme ( Selfdestruct ), sözleşmenin yok edilmesine ve ardından tamamen farklı başka bir sözleşmeyle değiştirilmesine olanak tanır. Yani bir geliştirici, kendi kendini yok etme ( Selfdestruct ) işlevine sahip gerçekten güzel görünümlü bir sözleşme oluşturabilir ve ardından bunu herhangi bir anda bir honeypot veya rugpull olarak ayarlanmış tamamen farklı bir sözleşmeyle değiştirebilir.

Bu kendi kendini yok etme ( Selfdestruct ) işlevini sık sık görmüyoruz, ancak yine de dikkat edilmesi gerekiyor.

Sözleşmedeki bilgiler için yorum bölümünü kontrol edin (sözleşmenin başı/üst kısmı)

Check the comment section for information in the contract
Notice the TG link?

Her zaman olmasa da Token & Coin başlangıçta sözleşmeyle ilgili bilgilere sahiptir. Bu bilgi, NEDEN bir darphane işlevi olduğunu (çiftlikler veya ödüller için) (farms or rewards) açıklayabilir veya size web siteleri ve diğer proje bilgileri hakkında ayrıntılı bilgi verebilir; (TG bağlantısı, twitter, web sitesi bağlantıları vb.).

NOTBirçok Yasal Token & Coin sözleşmelerinin başında bu bilgi yoktur, bu nedenle, bilinmesi gereken küçük bir şeydir. Geliştiricilerin veya ekibin bu bilgileri oraya koymak için fazla adım attığını görmek güzel.

Orada bu tür bilgiler gördüğünüzde, projeye olan güveninizi artıracaktır, ancak bu tür yorumlardaki bağlantılar sahte web sitelerine, Telegram gruplarına vb. ‘dan yapılmış olabilir. Buna da ayrıca dikkat etmek gerekir.

Kontrol edilecek başka bir şey de, sözleşmenin doğrulama için gönderildiği Tarih ‘tir.

date the contract was submitted

Sözleşmenin birkaç tarihi varsa (birden fazla), bu uzak durmak için kırmızı bir bayrak olabilir. Bu, temelde başka bir sözleşmeyi kopyaladıkları ve doğrulama için yeniden gönderdikleri anlamına gelir, bu nedenle neden iki kez gösterilir.

Likidite Havuzunu (Liquidity Pool) Kontrol Edin

Check the Liquidity Pool

Likidite Token & Coin / havuzunun (Pool) güvenli görünüp görünmediğini şu şekilde kontrol edebilirsiniz.

Ama önce, likidite neden önemlidir?

 • Likidite: Likidite Token & Coin sahibi kimdir? Bu önemlidir, çünkü birisi LP Token üzerinde kontrole sahipse, diğer Token sahipleri sağlam olabilir.
 • En iyi Token sahipleri: Büyük Token sahipleri, tüm Token ‘ların boşaltıp diğerini çekerek fiyatı kolayca dengeleyebileceğinden veya fiyatı depolayabildiğinden, açık nedenlerle Token ‘ların önemli bir payını elinde tutan büyük cüzdanlar olup olmadığını görmek yararlıdır.. (Daha değerli Token), ticaret çiftinden.

Kilitli veya Yakılan LP Token ‘lar?

Likidite havuzu Token ‘larının kilitli mi yoksa (locked, or burned) yanmış mı olduğuna bakmak, bir projede sertleşmekten kaçınmanın en iyi yollarından ikisidir. Kilitleme veya yakma ne diyorsunuz?

Geliştiricilerin, projelerinin gerçek olduğunu göstermek için iki seçeneği vardır:

Token ‘ları belirli bir süre için kilitleyebilir veya sahip oldukları LP Token ‘larının tamamını ve/veya bir yüzdesini yakabilirler.

Bir projenin bunlardan herhangi birini yaptığını fark ederseniz, kendinizi daha güvende hissedebilirsiniz çünkü onlar LP Token ‘larını kullanarak sizi hırpalayamazlar (yine de başka yollar var!)

LP Token Nasıl Çalışır —

Geliştiriciler, projeleri için likidite yaratmak istediğinde, böylece insanlar tokenlerini takas edebilirler, geliştiricilerin öncelikle projelerinin takas edilebileceği bir token sağlamaları gerekir. Bunun yaygın bir örneği, “ticaret çifti” olarak adlandırdığımız şeydir – SHIB/USDT, MYTOKEN/BNB, AAVE/ETH, vb.

Örneğin, ileriye dönük bir proje, bir LP Token oluşturmak için hem MYTOKEN hem de bazı BNB Token sağlamalıdır.

Bu nedenle geliştirici, bir LP Token oluşturmak ve projelerini PancakeSwap gibi bir DEX’te takas edilebilir kılmak için MYTOKEN ile birlikte bazı BNB Token koymalıdır.

Geliştirici, insanların ticaret yapmasına izin veren fonları sağladığında, karşılığında, tüm likidite havuzunun bir kısmı üzerinde sahiplik sağlayan bir miktar LP Token alırlar. Yukarıdaki örneğimizde geliştirici, koydukları şeyin sahipliğini gösteren bir LP Token karşılığında MYTOKEN ve BNB sağlar.

Esasen, LP Token ‘ları, likidite havuzunun bir kısmına sahip olduklarının “kanıtıdır” ve bu LP Token ‘larını istedikleri zaman likidite havuzundaki payları için değiştirebilirler, bu nedenle geliştiricilerin projeyi engelleme ve veya istedikleri zaman likiditeyi kaldırma yeteneğini reddettiği için bu Token ‘ların kilitlenmesi veya “yakılması” önemlidir.

Kuru temizlemeciye gittiğin zamanki gibi düşünün. Giysilerinizi temizlik için getirdiğinizde, hangi giysi setinin size ait olduğunu belirten bir bilet veya makbuz alacaksınız. Kıyafetlerinizi almak için geri döndüğünüzde bileti/fişinizi gösteriyorsunuz ve ardından kıyafetlerinizi geri alıyorsunuz!

How LP Tokens Work

LP Token ‘ları, BNB+MYTOKEN koyduğunuz için benzer şekilde çalışır ve karşılığında, “bu kadar BNB Token ve MYTOKEN Token koyduğunuzdur” yazan bir LP Token alırsınız. Ayrıca tüm LP sağlayıcıları, pay sahipleri ve ürün çiftçileri için önemli olan kalıcı kayıpla ilgili çok önemli bir konu vardır, ancak bunu burada tartışmayacağız. LP Token ‘larınız varsa, aynı zamanda dayanıklı olabileceğinizi de unutmayın. Bazı Bob, değersiz MYTOKEN’lerini BNB ile takas ederse, o zaman tüm LP sağlayıcıları artık “neredeyse sıfır BNB ve koyduklarından çok daha fazla MYTOKEN Token ‘a” sahip olacak ve LP Token ‘larınız artık tüm değerini kaybetti, çünkü Bob tüm BNB’yi havuzdan boşalttı.

Kuru temizlemeci örneğimize gelince, bu, birinin bir sürü sahte bilet getirmesi ve diğer insanların kıyafetlerini almasıyla aynı şeydir.

Kilitli likidite ve yanmış LP Token genel olarak iyidir çünkü geliştiricilerin/ekiplerin artık likidite havuzu Token ‘larına erişimi yoktur, yani likiditeyi DEX’ten KALDIRAMAZLAR.

LP Tokan ‘larını yakma

Rug Pulls ‘dan kaçınmanın daha güvenli yolu, LP Token ‘larının yakılmasıdır. Bu, geliştiriciler LP belirteçlerini bir yazma adresine gönderdiğinde gerçekleştirilir.

Sık kullanılan bir yazma adresi 0x000…00dEad’dir. (adresin sonundaki ölüleri not edin). BAZEN, yazma adresi sadece sıfırlar içerir ve sonunda “dEaD” olmaz.

Burning LP tokens

Aşağıda, LP token ‘larının %50’sini yakan bir jeton örneğini görebilirsiniz.

Burning LP tokens

Not-Bir geliştirici Token ‘larının %50’sini yakıp diğer %50’sini elinde tutarsa, likiditenin esasen %100’üne sahip olmaya devam eder ve bu da projeyi yürütmelerini çok kolaylaştırır.

LP Token ‘larını Kilitleme

Locking LP tokens

İyi niyetini göstermenin bir başka yaygın yolu da LP Token ‘larını akıllı bir sözleşmeye kilitlemektir. Tipik olarak, Token ‘ların ne kadar süreyle kilitleneceği konusunda bir zaman sınırı vardır ve genellikle halka duyurulur (1 yıl, 6 ay, vb.)

Not- Bazı projeler, Token ‘larını yalnızca birkaç gün kilitleyerek “sahte” kilitleyebilir, bu nedenle bunu doğrulamak önemlidir!

LP Token ‘ların Kilitli Olup Olmadığı Nasıl Kontrol Edilir?

DeepLock likidite dolabını kullanan Token ‘ları görmek için https://deeplock.io/safe adresine göz atın.

Bu araç, token arzının yüzde kaçının ve ne kadar süreyle kilitli olduğunu size söyleyecektir.

Token ‘ların kilitli olup olmadığını görmek için bunun tek araç olmadığını unutmayın.

How to Check if the LP Tokens are Locked

Kilitli Token ‘lar BscScan/Etherscan’da nasıl görünür?

Bazen bir sözleşme adresinin yanında Token ‘ların kilitli olduğunu gösteren bir simge (küçük bir kağıda benziyor) görürsünüz.

Şöyle görünebilir:

How locked tokens look on BscScan/Etherscan

NOT- Token ‘ların kilitlenmesi ve yazılması biraz zaman alır. İlk birkaç dakika içinde listelenmiş bir Token görürseniz ancak henüz LP Token ‘larının kilitlendiğini veya yakıldığını görmüyorsanız, bu mutlaka bir dolandırıcılık olduğu anlamına gelmez! Bu, geliştiricinin Token ‘ları henüz kilitlemediği/yakmadığı anlamına gelebilir, bu nedenle doğrulamak için bir süre sonra tekrar kontrol edin.


Unicrypt (https://app.unicrypt.network/dashboard)

LP Token ‘larının kilitli olup olmadığını kontrol etmek için başka bir araç da Unicrypt’tir. Bu araç, Token ‘ları birden fazla DEX’te (PancakeSwap, Uniswap, QuickSwap) kontrol etmenize olanak tanır.

Kullanımı son derece kolay olan olağanüstü bir araçtır! Bir belirteç hakkında araştırma yaparken bunu kullanmanızı şiddetle tavsiye ederiz.

Unicrypt

Holders Sahiplerine ve Sayılarına Bakın,

Look at the Holders

İlk olarak, BscScan veya Etherscan’a gidin ve tutucu sayfasını kontrol edin.

Token Holders sayfasına bakmak, geliştiricilerin Token ‘larla ne yaptığı, çok sayıda Token ‘ nın kimin elinde tuttuğu ve diğer yararlı bilgiler hakkında size iyi bir fikir verecektir.

Yukarıdaki örnekte, Token ‘ların büyük bir bölümünün bir yazma adresine gönderildiğini görebilirsiniz, bu genellikle iyi bir şeydir, mevcut Token sayısını azaltır ve kalan Token ‘ları daha değerli hale getirir.

Bunun altında (ikinci adres) çok sayıda Token görebilirsiniz. Cüzdanın ne için olduğu belli değil, ancak eski bir token sürümünü yenileriyle değiştirmek gibi bir amacı olabilir.

Satın almak için en iyi kripto para birimini ararken, bu varlıkları ve işlemleri incelemek her zaman iyi bir fikirdir, çünkü yukarıda belirtildiği gibi geliştiriciler LP Token’larını “sahte” yakabilir. Yani LP Token ‘larının %50’sini yakacaklar, ancak diğer %50’yi, esasen hala likiditenin %100’üne sahip olacaklar ve bu nedenle projeyi kolayca engelleyebilirler.

PROJE EKİBİNE HER ZAMAN ULAŞABİLİR VE SORABİLİRSİNİZ

Projenin Discord veya Telegram grubunu bulmaktan çekinmeyin ve geliştiricilere ve/veya proje üyelerine belirli bir adres ve/veya TX ile neler olup bittiğini sorun.

Umarım, size tatmin edici bir cevap verebilirler. Göz ardı etmek veya halının altına süpürmek gibi hissettiren her türlü tepkiden şüphelenin, çünkü bu sizi onların niyetlerinden şüphe duymanıza neden olacaktır.

Yukarıdaki resimdeki Adres 3, Pancakeswap’ta alım satım için kullanılan LP Token ‘larıdır.

Diğer adresler, “PR” amaçları, “Geliştirme fonları” için kullanılan cüzdanlar olabilir veya tokenlerin büyük paylarını satın alan normal insanlar olabilir.

En iyi alıcılar (geliştirici cüzdanlarından)

Top receivers (from developer wallets)

Bazen geliştiriciler, Token ‘lara hala sahip oldukları gerçeğini gizlemek için Token ‘larını birden fazla cüzdan arasında dağıtır.

Ne yapmalıyız ?

Geliştirici cüzdanının diğer cüzdanlara eşit veya benzer miktarlarda token gönderip göndermediğini kontrol edin — bu işlemlerin tümü genellikle aynı anda veya kısa bir süre içinde gerçekleşir.

Başka bir hile de, LP Token oluşturulduktan hemen sonra kimin alım/satın alma yaptığını görmektir. LP Token’nini oluşturduktan sonraki ilk birkaç dakika içinde büyük bir satın alma gerçekleşirse, bu muhtemelen geliştiricinin cüzdanlarından biridir ve potansiyel bir dolandırıcılık veya Rug Pulls olduğunu gösterir.

En iyi alıcıları kontrol etmek için https://poocoin.app/rugcheck kullanabilirsiniz.

Token & Coin ‘nin Dolandırıcı & Sahte olup olmadığını nasıl anlayabiliriz ?

Scam coin or not? Do a test

Bir Token & Coin ile ilgileniyorsanız ve gerçekten işe yarayacağını düşünüyorsanız ve geride kalmak istemiyorsanız, basit bir test yapmanız yeterlidir.

Mümkün olan en küçük miktarı satın alın ve sonra satmaya çalışın. Herhangi bir sorun yaşamadan alıp satabiliyorsanız, bu projenin bir honeypot olmadığını gösterebilir.

Bu basit test, büyük miktarda paranızı honeypot kaptırmaktan potansiyel olarak kendinizi kurtarmanın kolay ve hızlı bir yoludur!

En İdeal Durum… Hepsini Bir Araya Araştırmak!

En yeni kripto para birimini araştırırken ideal olarak en iyi Token ‘ler aşağıdaki kriterlere sahip olmalıdır:

 • tokenlerin yaklaşık %100’ü borsada bir LP Token ‘a dönüştürmek
 • Ön Satış Yok! (no pre-sale)
 • Nane işlevi yok (no mint function)
 • Kendini yok etme işlevi yok (no self destruct function)
 • sözleşmenin mülkiyetinden feragat (renounced ownership of the contract)
 • LP Token’larını veya bir süre için bir tür likidite kilidinin %100’ünü yakmak

Söylemeye gerek yok, tüm bu kutuları kontrol eden Token ‘lar bile, sosyal medyada çekici olmadıkları veya temel olarak kimsenin onları bilmediği ve hiçbir zaman yeterince teşhir sağlayamadığı için başarısızlığa uğrayabilir.

Bu nedenle, Token ‘ nın harika görünmesi, çalışacağı anlamına gelmeyebilir. Bu aynı zamanda, bir Token ‘ nın tüm güvenlik yönergelerini kontrol etmeyebileceği ancak çok fazla yutturmaca ve harika bir sosyal varlığa sahip olduğu, bu nedenle çok fazla çekiş kazanmasına ve çok çalışmasına izin verdiği tam tersi durum için de geçerlidir.

Bununla birlikte, bunlar yalnızca bazı “genel” yönergelerdir ve elbette kurallar çiğnenebilir. Bir sonraki büyük kripto para biriminin mülkiyetten vazgeçmemek için meşru nedenleri olabilir veya geliştirici fonları, promosyonlar, erken yatırımcılar ve benzeri şeyler için çok sayıda Token ‘ ı LP havuzunun dışında tutmak.

Bir şeyin bu ideal koşulları karşılamaması, bunun harika bir proje veya gizli bir mücevher olmadığı anlamına gelmez, çünkü hepimiz biliyoruz ki ideal bir dünyada yaşamıyoruz.

Son olarak,

Kripto dünyası birçok yönden vahşi batı gibidir; potansiyel ve şaşırtıcı ödüllerle dolu ama aynı zamanda bir şekilde kanunsuz işlemler, dolandırıcılar ve potansiyel tehditlerle doludur.

Umarız bu iki bölümlük dizi size dolandırıcılıklardan kaçınmanız ve ListingSpy’dan en iyi şekilde yararlanmanız için gereken araçları vermiştir!

Bir kez daha, bu %100 kapsamlı bir rehber değildir ve Bitcoin Dünyasında aktifseniz dolandırıcılıklardan tamamen kaçınmak imkansızdır, ancak bölüm I ve bölüm II’yi izleyerek çoğu dolandırıcılığı ortadan kaldırmanız olasıdır. Bunu söylüyoruz çünkü dolandırıcılar sürekli olarak diğer kripto kullanıcılarını kandırmak için yeni numaralar ve fikirler buluyor!

Unutmayın: Tüm yeni Token & Coin ‘lere dikkatli ve süpheci olarak davranılmalıdır. Kendi araştırmanızı yapmak, dolandırıcılıklardan korunmanın ve kârınızı & paranızı korumanın ve dolandırıcıların meraklı ellerinden korumanın en iyi yollarından biridir!

En iyi kripto, ihtiyatlı durum tespiti ve harika dolandırıcılık filtresi, gerçek zamanlı listeler, sıralama ve diğer özellikler ve Token Sniffer ve Etherscan/BscScan gibi çeşitli araçlar ile ListingSpy gibi araçlarla erkenden bulunabilir. Harika kripto analiz araçları kullandığınızda ve takip etmeniz gereken iyi bir sürece sahip olduğunuzda, dolandırıcılık paralarından (en azından çoğundan!) kaçınılabilir.

Eğer ListingSpy’ın Ücretsiz sürümünü kullanıyorsanız, daha güçlü özelliklere erişmek için lütfen Standart, Premium veya Özel sürüme yükseltmeyi düşünebilirisiniz.

Güncellemeler ve promosyonlar için bizi Twitter’da kontrol etmeyi unutmayın – https://twitter.com/ListingSpy

Gizli mücevher (GEm Token & Coin) Token ‘ları hakkında bizimle veya diğer topluluk üyeleriyle sohbet etmek için Telegram’daki topluluğumuza katılın – https://t.me/listingspynet

İyi şanslar Spys!